Wirtualne biuro Wrocław, wirtualny adres Wrocław

Zadzwoń do nas! 793 739 739

Zarządzenie o zwrocie wniosku bądź uzupełnieniu braków

« Powrót do bloga

Składając wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego musimy się liczyć z tym, że jeżeli wniosek jest wadliwy, to otrzymamy zarządzenie o zwrocie wniosku bądź uzupełnieniu braków.

W związku z tym warto wiedzieć na jaki artykuł ustawy o KRS się powołać, i jaką procedurę zastosować, aby ostatecznie doprowadzić  do wpisu aktualizacyjnego w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zarządzenie o zwrocie wniosku

Złożenie wniosku obarczonego błędami, skutkuje przeważnie wydaniem zarządzenia o zwrocie wniosku (art. 19 ustawy o KRS), bez możliwości jego uzupełnienia o poprawnie wypełnione formularze. Sąd zarządza o zwrocie wniosku oraz o zwrocie opłaty sądowej oraz za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W zarządzeniu referendarz uzasadnia jakie błędy w formularzach KRS doprowadziły do zwrotu wniosku.
W przypadku otrzymania zwrotu wniosku mamy 7 dni kalendarzowych na ponowienie wniosku. Należy ponownie wypełnić wszystkie formularze KRS ( nawet te, które nie były wadliwie wypełnione). Do prawidłowo wypełnionych formularzy KRS należy dołączyć pismo przewodnie.
Powinno ono zawierać następujące elementy:

  • sygnaturę sprawy, oznaczenie referendarza i sądu oraz dane wnioskodawcy,
  • informację, że wnosimy o ponowienie wniosku o zmianę wpisu złożonego dnia ……….. na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • oświadczenie, iż opłata sądowa i za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym została uiszczona przy poprzednio złożonym wniosku,
  • prośbę o załączenie uprzednio złożonych przy wniosku następujących dokumentów, które po kolei wymieniamy jako załączniki.

Poniżej wzór pisma przewodniego o ponowienie wniosku o odpowiedzi na zarządzenie o zwrocie wniosku:

Pismo o wznowienie wniosku-wzór

Do poprawionego formularza KRS nie dołączamy ponownie dokumentów źródłowych (umowy zbycia udziałów, oświadczeń, uchwał, umowy spółki, itp.), ani potwierdzenia opłaty sądowej, a jedynie wszystkie formularze KRS.

Poprawnie wypełniony wniosek zostanie przez sąd rozpatrzony już pod nową sygnaturą, jednak wywoła on skutek od daty pierwotnego wniesienia wniosku do sądu.

Zarządzenie o uzupełnienie wniosku

W przypadku otrzymania zarządzenia o uzupełnienie wniosku mamy 7 dni kalendarzowych na dołączenie wadliwie wypełnionych dokumentów. W uzasadnieniu zarządzenia referendarz wskaże, jakie dokumenty zostały błędnie wypełnione. Do prawidłowo już wypełnionych formularzy KRS należy dołączyć pismo przewodnie.
Powinno ono zawierać następujące elementy:

  • sygnaturę sprawy, oznaczenie referendarza i sądu oraz dane wnioskodawcy,
  •  informację, iż w odpowiedzi na zarządzenie z dnia ………… załączamy poprawnie wypełniony formularz lub załącznik.

Uzupełnienie wniosku o prawidłowo już wypełnione dokumenty w przewidzianym przez sąd czasie, doprowadzi do wpisu zmian przez referendarza. W przeciwnym przypadku referendarz sądowy wyda postanowienie o odmowie wpisu do KRS.

W takim wypadku opłata sądowa przepada, a więc nie można już wnosić o zaliczenie opłaty uiszczonej przy poprzednio złożonym wniosku. Jeśli wnioskodawca wie, że w terminie 7 dni nie uda mu się na czas zdobyć wymaganych dokumentów, powinien wnieść o przedłużenie terminu na uzupełnienie wniosku, w odpowiedni sposób uzasadniając swoją prośbę.

Poniżej wzór pisma przewodniego o uzupełnienie wniosku.

Pismo o uzupełnienie wniosku-wzór


Wirtualne biuro

Wirtualne biuro i adres we Wrocławiu. Oferujemy usługi wirtualnego biura, adresu do rejestracji firmy, obsługi korespondencji. Idealne rozwiązanie dla Przedsiębiorców potrzebujących adresu firmowego w centrum miasta. Sprawdź i zamów pakiet dla siebie.

więcej

Sprzedaż i rejestracja spółki

Spółki zoo, gotowe spółki na sprzedaż. Rejestracja spółek zoo, sprzedaż spółek. Posiadamy wiedzę i doświadczenie w zakresie sprawnej obsługi spółek i potrzeb przedsiębiorców. Oferujemy czyste spółki dla celów szybkiego uruchomienia działalności.

więcej

Dział prawny

Porady prawne Wrocław, obsługa prawna firm. Nasz dział prawny zajmuje się pomocą prawną, reprezentacją prawną Klientów, obsługą dokumentacji spółek, przygotowywaniem pism, sprawdzaniem umów oraz doradztwem.

więcej

Biura rachunkowe

Biuro rachunkowe Wrocław, usługi księgowe. Pełna księgowość firm i obsługa kadrowo podatkowa przedsiębiorców. Gwarantujemy rzetelność i biznesowe podejście. Obsługujemy i doradzamy firmom najkorzystniejsze rozwiązania.

więcej

Kontakt

Tel.: +48 793 793 793
Napisz e-mail

Zobacz gdzie jesteśmy

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP 897 179 57 79

Zobacz na mapie O Tutaj